Ara
  • moritoys

Cinsiyet eşitliği oyunla başlar

En son güncellendiği tarih: May 26

Oyuncağın, oyunun erkeği-kızı yok... O etiket aklımızdan çıktığı anda; gerçek anlamda gelişim başlar. Son birkaç yılda dünya çağında giderek hız kazanan kadını güçlendirme hareketleri sonucu bu oyuncakların üretiminde ve satışında ciddi oranda azalma olsa da; sorun oyuncaktan ziyade daha çok biz yetişkinler olarak oynatma biçimimizde aslında…


Paul Windle


“Bebeğe anne bakar” yanılsaması işte burada başlıyor!

Örneğin bebeklerle oğlan çocuklarının değil; kız çocuklarının oynamasının içselleştirilmesi; bebeklere babanın değil annenin baktığının içselleştirilmesine çanak tutuyor. Mutfak malzemeleri içeren oyunlarla sadece kızların oynaması; evdeki bu rollerin gelecekte sadece ona ait olacağına dair bir iç görüye yol açıyor.


Kız çocuğunun özgüvensizliğinin kaynağı, erken çocuklukta…

Öte yandan erkek çocukları ise, en ufak bir sıkıntıda; oyunlar vasıtasıyla onlara atfedilen “Sen halledersin, erkek adamsın” gibi rollerin altında ezilebiliyor; kız çocukları ise ‘neyi yapıp, neyi yapamayacağı’ türünden içselleştirmelerle özgüvenlerini kaybetme eğilimine giriyorlar.


Son 5 yılda mavi-pembe oyuncaklar azaldı ama…

Amerikan Oyuncak Derneği’nin çalışmasına göre son 5 yılda; daha önceki yıllara nazaran diğer renklere nazaran ciddi bir üstünlüğü olan pembe ve mavinin yeni piyasaya sürülen oyuncaklarda azaldığını; kırmızı ve sarı renklerin artış gösterdiğini ortaya koysa da; hala en baskın iki renk pembe ve mavi.

0 görüntüleme
  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn Sosyal Simge